3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej
AKTUALNOŚCI
Polsko-amerykańskie szkolenie przeciwlotników
12.01.2016
Prawie 200 żołnierzy z Polski i Stanów Zjednoczonych, w dniach 12-16 stycznia 2016 roku w Skwierzynie, odbędzie wspólne szkolenie w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

 

Żołnierze ze 35. Skwierzyńskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej oraz stacjonujący na co dzień w Baumholder w Niemczech amerykanie z 5-7 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej (bAP) będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie planowanie i prowadzenie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ważnych obiektów, trenować odpieranie symulowanych ataków lotniczych, zmianę stanowisk ogniowych, załadunek i rozładunek wyrzutni, ochronę sił własnych, ostrzeganie i alarmowanie.
W manewrach wykorzystane zostaną m. in. przeciwlotnicze zestawy rakietowe S-125 NEWA SC, a także Patrioty z baterii 5-7 bAP. Ćwiczenie ma charakter defensywny i nie będą towarzyszyć mu strzelania rakietowe.
Styczniowe ćwiczenia to kontynuacja rotacyjnego szkolenia polsko-amerykańskiego z wykorzystaniem baterii Patriot, które rozpoczęło się w maju 2010 roku w Morągu. Wpisuje się w systematyczny rozwój polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, której ważnym elementem jest obrona powietrzna i przeciwrakietowa, a także w koncepcję wzmocnienia wschodniej flanki NATO, która została ustanowiona podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2014 roku w Newport.
Do tej pory partnerzy amerykańscy przeprowadzili 12 rotacji pododdziałów obrony powietrznej, które za każdym razem łączono ze szkoleniem specjalistów z dywizjonów 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.
W 2016 r. we wszystkich ćwiczeniach bilateralnych i wielonarodowych na terenie Polski weźmie udział kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich, z tego do 10 tysięcy w manewrach Anakonda-16, poprzedzających szczyt NATO w Warszawie.

* * *
W marcu 2014 r., w związku ze wzrostem zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO, Stany Zjednoczone zintensyfikowały współpracę szkoleniową i obecność wojskową w Polsce. Przede wszystkim obejmowało to rotacyjne ćwiczenia na polskich poligonach pododdziałów wojsk powietrzno-desantowych i zmechanizowanych (tzw. Airborne Detachment, Heavy Detachment, Stryker Detachment) oraz wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.
 W 2015 r. dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie powróciło do inicjatywy wspólnego szkolenia polskich i amerykańskich przeciwlotników. W ślad za tą decyzją, 20-27 marca 2015 r. odbyło się kolejne szkolenie, nazwane SBAD Detachment (Surface Based Air Defence Detachment).
„Panther Assurance” to ćwiczenie obrony powietrznej zorganizowane w ramach trwającej od lat współpracy amerykańsko-polskiej. Jest ono przykładem jedności i solidarności sojuszniczej oraz podkreśla rolę Polski jako kluczowego partnera USA w regionie. „Panther Assurance” wpisuje się w realizację postanowień szczytu NATO w Newport i systematyczne wzmacnianie polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, której istotnym obszarem jest obrona powietrzna i przeciwrakietowa. Ćwiczenie zapowiada cykl intensywnych przedsięwzięć szkoleniowych w wymiarze międzynarodowym, poprzedzających szczyt NATO w Warszawie.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych